Witamina D – dlaczego jest tak ważna?
16-09-2022Coraz mniej słonecznych dni, niższe temperatury, spadek nastroju, a do tego wszystkiego łapie nas kaszel, katar i gorączka. Chyba każdemu z nas choć raz jesienno-zimowa aura dała się we znaki. Czy popularna witamina D może być rozwiązaniem na te wszystkie dolegliwości?
Eksperci szacują, że 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D. A to oznacza także słabsze kości i mięśnie, gorszą odporność, słabsze zęby, wyższe ryzyko chorób układu krążenia. Nie ma specyficznych objawów niedoboru witaminy D. Mogą to być: bóle kostno-mięśniowe, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, niesmak, pieczenie w jamie ustnej, ale także częstsze przeziębienia, przewlekłe zmęczenie lub obniżenie nastroju. Dzięki badaniom wiemy, że aktywna postać witaminy pełni funkcje regulacyjne właściwie we wszystkich narządach i tkankach.
Powodem tego powszechnego deficytu jest przede wszystkim położenie geograficzne Polski. Stosunkowo niewielkie ilości witaminy D pochodzą z tego, co jemy. Najwięcej tej witaminy znajduje się w rybach, np. węgorzu świeżym, łososiu świeżym dzikim; żółtku jaja, mleku, serach dojrzewających. Wykazano jednak, że dieta bogata w witaminę D pokrywa tylko do 20% dziennego zapotrzebowania. Pozyskiwanie witaminy D nawet ze zróżnicowanej diety bez syntezy skórnej może być niewystarczające do utrzymania jej prawidłowego poziomu.
W przeważającej części organizm człowieka produkuje ją sam, ale do tego potrzebuje słońca – promieniowania UVB. W naszej strefie geograficznej, ze względu na kąt padania promieni słonecznych, od września do kwietnia jest tego promieniowania za mało, by witamina mogła być wyprodukowana w skórze, nawet w słoneczne dni.
- Noworodki donoszone i niemowlęta:
0-6 miesięcy: 400 IU/dobę niezależnie od sposobu karmienia;
6-12 miesięcy: 400-600 IU/dobę zależnie od dobowej dawki witaminy D przyjętej wraz z pokarmem;
- Dzieci (1-10 lat): 600-1000 IU/dobę;
- Młodzież (11-18 lat): 800-2000 IU/dobę;
- Dorośli (19-65 lat): 800-2000 IU/dobę;
- Seniorzy (>65-75 lat) oraz osoby z ciemną karnacją skóry: 800-2000 IU/dobę;
- Seniorzy (>75 lat): ze względu na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej, możliwie obniżoną absorpcję z przewodu pokarmowego i zmieniony metabolizm witaminy D zaleca się suplementację przez cały rok w dawce 2000-4000 IU/dobę;
- Kobiety w ciąży i karmiące: 2000 IU/dobę. Najlepiej jednak przeprowadzić badanie poziomu witaminy D przed wprowadzeniem suplementacji.