Rejestracja

Zakres usług

Rodzaje protez zębowych i ich właściwa pielęgnacja

12/27/2017

O tym, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej uczą się już kilkuletnie dzieci. Nie zawsze jednak regularne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią, okresowe kontrole u stomatologa czy ewentualne wypełnianie ubytków są wystarczające, by zachować piękny uśmiech na dłużej. Niestety, rozmaite czynniki mogą prowadzić do tego, że konieczne jest wstawienie częściowej lub całkowitej protezy zębowej. Wcale nie musi to jednak oznaczać pogorszenia jakości życia. Profesjonalne centra medyczne świadczą w ramach swojej oferty również takie usługi, jak idealne dobranie protezy. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Utrata zębów na skutek choroby bądź osłabienia kondycji może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, którym może brakować wapnia, ludzie, których dieta jest uboga w minerały i witaminy, lecz bogata w cukier i produkty przetworzone, osoby starsze, panie w okresie menopauzy. Bezpośrednią przyczyną może być również paradontoza, leczenie chemioterapią czy przyjmowanie innych leków mających za zadanie zwalczyć np. objawy choroby autoimmunologicznej. Protezy zębowe mają za zadanie uzupełniać częściowe braki w uzębieniu, niezależnie od ich zakresu. Kluczem do komfortu pacjenta jest rzecz jasna ich odpowiednie dopasowanie.

Jak dobrać protezę ?

Wyróżnia się protezy zębowe stałe oraz ruchome. Stałe to inaczej implanty mocowane do istniejących już zębów. Zalicza się do nich m.in. wkłady koronowe, korony, mosty protetyczne, wkłady koronowo - korzeniowe. W ramach usługi wykonania protezy ruchomej oferowane są natomiast protezy szkieletowe i nakładowe - także w wersji częściowej lub całościowej.

Proces powstawania aparatu leczniczo - rehabilitacyjnego, jakim jest proteza można podzielić na kilka etapów, z których każdy jest równie ważny. Wykonanie protezy musi poprzedzać konsultacja, podczas której oceniane są ubytki oraz wybierany preferowany rodzaj protezy. Niezwykle istotne, by była ona precyzyjnie dopasowana do anatomicznych warunków pacjenta. Do tej pory przed założeniem protezy całościowej trzeba było odczekać, aż dziąsła oraz doły zębowe po usunięciu zębów się zagoją - wówczas wykonywano wyciski - podstawę do skonstruowania protezy. Nowoczesna protetyka znalazła prostsze rozwiązanie. Bezpośrednie protezy można wykonać już po zabiegu ekstrakcji zębów. Są one rzecz jasna dopasowywane ponownie po upływie kilku tygodni, jako, że w toku zasklepiania się ran kości szczęki zawężają się i proteza może się obluzować. Konieczne są również regularne kontrolę u protetyka co kilka lat.


Prawidłowa pielęgnacja i higiena jamy ustnej

Protezy dentystyczne okazują się dla wielu osób niezbędne - bez nich nie tylko znacząco spada jakość funkcjonowania (problemy z przeżuwaniem pokarmów, z prawidłową wymową), ale i mogą się pogarszać społeczne relacje (tutaj znaczenie ma przede wszystkim aspekt estetyczny - braki w uzębieniu mogą być przyczyną licznych kompleksów). Nie można zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Mimo, że są wykonane z wytrzymałych i syntetycznych materiałów, także ulegają zużyciu. Protezy nie zaatakuje co prawda próchnica, jednak dla pełnego komfortu użytkowania o "trzecie zęby" także należy się troszczyć, poprzez dokładne usuwanie resztek pokarmu. To konieczne, by uniknąć rozwoju stanów zapalnych czy infekcji typu grzybiczego. Protezę, podobnie jak własne zęby, trzeba oczyszczać po każdym posiłku. Dodatkowo przed jej założeniem trzeba dokładnie oczyścić dziąsła i język (w przypadku protez ruchomych). Istotne, by używać dedykowanych środków do czyszczenia. W profesjonalnym gabinecie protetycznym w CM Danea uzyskamy wszelkie niezbędne informacje - warto konsultować się nie tylko w przypadku wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości.