Rejestracja

Zakres usług

Protetyka - Trendy w zakresie protez na 2018 rok

05/21/2018

Mimo dbałości o higienę jamy ustnej, regularnych wizyt u stomatologa oraz poddawania się zabiegom leczniczym - w życiu każdej osoby może nastąpić moment, w którym konieczna będzie decyzja o wykonaniu protezy zębowej. Temat ten dla wielu pozostaje w sferze tabu. Obawy budzi nie tylko wykonanie protezy, ale i jej późniejsze użytkowanie. Szczęśliwie, współczesna protetyka jest na tyle rozwiniętą dziedziną, że wizyta w profesjonalnym gabinecie wcale nie musi być traumatyczna. Priorytetem pozostaje komfort pacjenta. Co zmieniło się na przestrzeni lat i jakie są obecnie panujące trendy?

Przeszłość vs. teraźniejszość trendów w protetyce

Postępy w dziedzinie medycyny dotyczą nie tylko technik operacyjnych czy laboratoryjnych, ale również protetyki. Dział ten dynamicznie zmieniał profil działań na przestrzeni ostatnich kilku lat. Porównując sytuację pacjenta sprzed dekady z obecnymi warunkami - różnice są wręcz kontrastowe.

Dawniej nawet pobranie wycisku sprawiało więcej trudności, a co za tym idzie - pochłaniało dużo więcej czasu. Również końcowe efekty nierzadko wymagały poprawek, bowiem protezy uwierały lub zwyczajnie nie pasowały.

Obecnie technologiczne zaplecze w protetyce jest o wiele bardziej rozbudowane. Profesjonalne studia korzystają m.in. z rzeźbiących protezy automatycznych urządzeń. Praca technika nie polega więc zatem na ręcznym formowaniu protezy na podstawie wycisku. Również ich pobieranie odbywa się szybciej, z wykorzystaniem lasera. Odlew zostaje następnie skanowany z niebywałą precyzją a następnie tworzy się projekt, po czym jest on wycinany przez specjalną obrabiarkę w technice 3D.

Z czego tworzone są protezy?

W zautomatyzowanym procesie wyrobu protez stosuje się najtrwalsze materiały. Jednym z nich jest tlenek cyrkonu. W stopach nie powinny się znajdować nawet śladowe ilości niklu ze względu na czynniki alergenne. Współczesne protezy są dużo bardziej trwałe niż ich odpowiedniki porcelanowe - szkieletowe protezy ze stopów stali chromowo - kobaltowej bądź akrylu gwarantują dłuższe użytkowanie - oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku uzupełnień stałych - a więc koron, implantów i mostów ceramiczne materiały odwzorowuje się dzięki technologii tłoczenia lub przy użyciu bardziej nowoczesnych metod angażujących najnowocześniejsze technologie. Zaliczają się do nich:

  • poprzedzenie procesu powstania protezy wykonaniem specjalnej metalowej podbudowy - a następnie wykorzystanie skupionej wiązki laserowej do "wypieku" korony bądź mostu na bazie proszku chromo-kobaltowego lub innego stopu stosowanego w stomatologii;
  • skanery wewnątrzustne. Dzięki nim odwzorowanie idealnie dopasowanych koron czy mostów następuje niemal od razu, a pacjent już po kilku godzinach może odebrać protezę.

 

Serdecznie zapraszamy do naszego Centrum Medycznego na konsultacje z zakresu protetyki. Otrzymują Państwo gwarancję jakości!