PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA
07-07-2022Choroby jamy ustnej nie tylko rzutują na stan zębów i dziąseł, lecz także mogą przyczyniać się do powstania poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych. Aby im zapobiec, należy stosować się do zasad profilaktyki stomatologicznej. Poza tym piękny, zdrowy uśmiech to wizytówka każdego człowieka!
Profilaktyka stomatologiczna – co to jest?
Samo słowo „profilaktyka” oznacza zbiór działań, których celem jest zapobieganie różnym patologiom w stanie zdrowia poprzez ich wczesne wykrycie i podjęcie terapii. Jednym z rodzajów profilaktyki chorób jest profilaktyka stomatologiczna. Zapobiega ona pojawianiu się próchnicy, paradontozy oraz innych chorób jamy ustnej.
Profilaktyka na co dzień
Niezbędne minimum dbania o kondycję naszego uzębienia stanowi prawidłowa higiena jamy ustnej: szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz odpowiednich płynów do płukania. Równie ważne jest ograniczanie słodyczy, a także dostarczanie organizmowi wapnia i fluoru.
Należy dokładnie szczotkować każdy ząb, wykonując ruchy wymiatające, na zewnątrz łuku zębowego oraz od strony wnętrza jamy ustnej. Po wszystkim jamę ustną trzeba dokładnie wypłukać. W ten sposób usunie się pozostałe drobinki pokarmu. Ważne jest korzystanie z odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty do zębów (miękkiej lub o średniej twardości, pasta zawierająca fluor). Nie należy również zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych, które docierają tam, gdzie nie sięga włosie zwykłej szczotki. Dodatkowo trzeba pamiętać o płukaniu ust specjalnym płynem, czyszczeniu języka skrobaczką lub specjalnie do tego przygotowaną wierzchnią częścią szczoteczki.
Profilaktyka stomatologiczna u stomatologa
Uzupełnieniem domowych zabiegów higienicznych są regularne wizyty u stomatologa. Powinny się one odbywać co pół roku. W ich trakcie higienistka stomatologiczna lub stomatolog sprawdzają stan uzębienia, wykonuje się też zabiegi profilaktyczne, np.:
- usuwanie osadu, czyli piaskowanie,
- usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling,
- fluoryzację, czyli lakierowanie zębów,
- lakowanie.
Systematyczne przeglądy stomatologiczne połączone z zabiegami profilaktycznymi pozwolą uniknąć poważnych chorób zębów, a także przyzębia, ale też wpłyną pozytywnie na wygląd uzębienia.