Rejestracja

Zakres usług

Problemy menstruacyjne

01/18/2018

Jeszcze do niedawna wizyta u specjalisty ginekologa stanowiła swego rodzaju temat tabu. Oczywiście pacjentki w ciąży czy stosujące antykoncepcje hormonalną odbywały regularne konsultację z lekarzem i nie budziło to zdziwienia, jednak już profilaktyka wśród pozostałego odsetka kobiet nie była na wysokim poziomie. Szczęśliwie to się zmienia, panie mają większą świadomość konieczności ochrony swego zdrowia intymnego a także roli profilaktyki i badań w walce z groźnymi chorobami, takimi jak chociażby rak szyjki macicy.

Mimo, iż menstruacja jest naturalnym stanem fizjologicznym, wiele kobiet, niezależnie od wieku, doświadcza podczas niej zróżnicowanych dolegliwości. Począwszy od rozpoczęcia miesiączkowania w okresie nastoletnim (na ogół przypada to na około 11 - 14 rok życia), aż po okres premenopauzalny i samą menopauzę comiesięczny cykl wiąże się z możliwością wystąpienia komplikacji. Do najczęściej występujących problemów zalicza się te związane z regularnością występowania krwawień, ich nadmierną obfitością, silnymi bólami, a także krwawienia występujące między kolejnymi owulacjami.

Regularny cykl a zdrowie kobiety
Prawidłowa częstotliwość krwawień podczas cyklu miesięcznego to od około 22 - 38 dni. Nieregularność cykli nie zawsze stanowi powód do zmartwień. Czasami jest objawem wejścia w okres około menopauzalny, charakteryzuje też kobiety po porodzie, jak również nastolatki dopiero rozpoczynające miesiączkowanie. Problemy mogą się też pojawiać okazjonalnie w związku ze zmianą warunków klimatycznych, silnym stresem, intensywnymi treningami, braniem niektórych leków (np. psychotropowych bądź zwykłych antybiotyków). Jeżeli jednak stan, w którym miesiączki występują nieregularnie lub na jakiś czas zanikają zupełnie nie może być wytłumaczony w żaden z wymienionych sposobów warto udać się do specjalisty. Dlaczego? Ponieważ takie zaburzenia mogą być objawem różnego rodzaju chorób, takich jak zespół policystycznych jajników, endometrioza czy hormonalnych dolegliwości - niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Jeżeli natomiast występuje całkowity zanik miesiączki (mimo braku przesłanek związanych z wiekiem pacjentki bądź z możliwością zajścia w ciążę) to oznacza on zazwyczaj:

  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego;
  • zaburzenia odżywiania - anoreksję, bulimię, otyłość;
  • problemy natury anatomicznej (np. wady rozwojowe narządów płciowych, źle ukształtowane gonady);


Menstruacja nie musi być bolesna
Fakt, że podczas miesiączki odczuwane są silne bóle nie powinien być nigdy lekceważony. Ostre bóle brzucha może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie już na kilka dni przed miesiączką, tak jak nierzadko towarzyszące mu osłabienie i dolegliwości trawienne (zaparcia, biegunki, nudności). Skąd właściwie biorą się bóle menstruacyjne i jak im zaradzić? U źródeł leżą silne skurcze mięśni macicy wywoływane przez nadmiar hormonów - prostaglandyn w organizmie. Inną z przyczyn mogą być jednak choroby, które nieleczone są groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiety, takie jak mięśniaki macicy, endometrioza, zapalenie przydatków. Silny ból bywa również związany z nieprawidłowościami w zakresie budowy anatomicznej. By jednak sprecyzować jego przyczynę konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pomoże on również w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Co jednak robić, gdy miesiączki nie są być może bolesne, jednak stanowczo zbyt obfite?

Sposoby na silne krwawienia
Z takim problemem również można zgłosić się do ginekologa. Przyczyny tego zjawiska także mogą być bowiem złożone, a nawet stanowić objaw choroby. Przede wszystkim należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie krwawienie uznaje się za zbyt obfite - na ogół nieprawidłowości zaczynają się, gdy organizm traci ponad 80 ml krwi w trakcie cyklu. To może być sygnał, że występują takie zaburzenia jak polipy, mięśniaki a nawet nowotwory macicy. Winne w większości są jednak zmiany hormonalne. Podczas menstruacji należy szczególnie uważać na to, by nie stosować leków rozrzedzających krew (jak aspiryna), nie spożywać alkoholu a także unikać gorących kąpieli, wizyt w saunie i intensywnego wysiłku fizycznego. Badanie ginekologiczne pomoże jednak stwierdzić, czy u źródeł problemu nie leżą wymienione dolegliwości. Z kolei krwawienia występujące między kolejnymi cyklami najczęściej związane są one ze stosowanymi formami antykoncepcji hormonalnej.