Rejestracja

Zakres usług

Leczenie kanałowe

01/18/2018

Odpowiednia profilaktyka jako forma zapobiegania chorobom zębów oraz przyzębia i dziąseł obejmuje zarówno codzienną pielęgnację, optymalną dietę z możliwie najniższym udziałem produktów obfitujących w cukier czy gazowanych napojów, a także regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Niestety, czasami zaniedbania bądź inne uwarunkowania zdrowotne sprawiają, że konieczne jest podjęcie leczenia dentystycznego. Jedną z jego form jest endodoncja nazywana inaczej leczeniem kanałowym. Na czym polega taki zabieg, jak się do niego przygotować, czego można oczekiwać oraz wreszcie - jakie są wskazania i przeciwwskazania? O tym wszystkim informujemy poniżej.

Endodoncja jest zalecaną formą terapii w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej, rozwijającym się w okolicznych tkankach stanem zapalnym, bądź też uszkodzeniem miazgi o podłożu mechanicznym, nierzadko wraz z jej martwicą. Objawami wskazującymi na powyższe problemy są przede wszystkim odczuwany silny ból (np. wywołany przez czynnik termiczny). Wykonuje się ją po to, by nie była konieczna ekstrakcja, czyli całkowite usunięcie zęba i zastąpienie go protezą bądź implantem. Leczenie kanałowe większości pacjentów nie kojarzy się najlepiej z uwagi na to, że obawiają się silnych dolegliwości bólowych po zabiegu. Nie musi tak jednak się dziać - wystarczy wybrać profesjonalny gabinet stomatologiczny, w którym zabieg przebiega z zachowaniem wszystkich procedur dla jak największego komfortu osoby leczonej.

Jak wygląda zabieg w praktyce?

Oczywiście jak każda procedura, która ma charakter inwazyjny, również endodoncja wymaga przygotowania. Wywiad lekarski to tylko wstęp - konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG zęba oraz przyzębia, by ustalić, w jakiej pozycji znajduje się korzeń oraz jaki jest stopień zmian w miazdze. Procedura rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie otwierana jest komora zęba, a miazga - żywa lub dotknięta martwicą jest usuwana. Miazga to inaczej tkanka zawierająca naczynia krwionośne oraz nerwowe wypełniająca ząb. Gdy jego wnętrze jest już puste kanały są poszerzane - w zależności od wybranej metody - mechanicznie lub przy pomocy ultradźwięków. Wnętrze należy też rzecz jasna zdezynfekować (np. wodą utlenioną czy podchlorynem sodu). Następnie wypełnia się je materiałem wypełniającym - istotne, aby był biozgodny, by nie doszło do wtórnej infekcji tkanek.

Dla kogo forma zabiegu nie jest odpowiednia? Możliwe komplikacje

Przeciwwskazania do endodoncji oczywiście istnieją i obejmują m.in. takie stany jak: choroby układu sercowo - naczyniowego, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, problemy z funkcjonowaniem stawów, brak prawidłowych nawyków w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Nawet jeżeli nie zaliczamy się do żadnej z grup należy pamiętać, że mogą się pojawić niepożądane skutki endodoncji. Dlatego tak istotne jest wybranie zaufanego gabinetu. W przeciwnym razie możemy borykać się z konsekwencjami niedopełnienia zakrzywionego kanału zębowego, uszkodzenia mechanicznego kanału przez złamane narzędzie dentystyczne, przebicie kanału, które może prowadzić do porażenia nerwów. Wina za nieprawidłowości nie zawsze leży jednak po stronie profesjonalistów. Również pacjenci muszą czynnie brać udział w procesie rekonwalescencji.

Aby uniknąć powikłań po zabiegu należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Pielęgnacja powinna polegać na szczotkowaniu, nitkowaniu, stosowaniu płynu do płukania, ale też na kontrolnych wizytach. W pierwszych latach warto co pół roku powtarzać RTG zęba, natomiast bezpośrednio po endodoncji dodatkowo należy uważać na twarde pokarmy, nie przeżuwać po tej stronie, z której wykonywany był zabieg.

 

Mikroskop Leica w Danea

 

W naszym Centrum Medycznym Danea używa się mikroskopu Leica, stanowiącego obecnie najwyższa jakość mikroskopii medycznej. Jego zastosowanie umożliwia dokładną lokalizację ujść kanałów korzeniowych, pozwala na dokładne ich oczyszczenie i precyzyjną ocenę szczelności wypełnienia. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych,by ocenić ich długość,   kształt oraz zlokalizować ewentualne przeszkody. Mikroskop zabiegowy pozwala nam nie tylko na pracę w powiększeniu ale przede wszystkim na równomierne i jednolite oświetlenie pola operacyjnego, nawet jeśli zabieg przeprowadzany jest w długich i wąskich kanałach korzeniowych. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu zabiegi stomatologiczne wykonujemy z nieporównywalnie większą precyzją, osiągając znacznie wyższą skuteczność leczenia.