Rejestracja

Zakres usług

KTG płodu - badanie obowiązkowe czy fakultatywne?

07/05/2018

Dbanie o zdrową dietę, regularne konsultacje lekarskie oraz umiarkowaną aktywność fizyczną podczas ciąży to podstawowy obowiązek każdej przyszłej mamy. Trzeba rzecz jasna wziąć przy tym pod uwagę, że zarówno jadłospis, rodzaj ćwiczeń, jak i wybór lekarza są zawsze kwestią indywidualną i dopasowaną do potrzeb. To jednak, co powinno łączyć wszystkie mamy, bez względu na rodzaj rozwiązania, na jaki się zdecydują po 9 miesiącach, to cykliczne badania obejmujące m.in. KTG płodu. Dlaczego jest takie ważne i do czego służy? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami.

 
Badania prenatalne - to nie fanaberia!

Na wstępie warto zaznaczyć podstawową kwestię - badania prenatalne nie są w żaden sposób groźne dla zdrowia matki ani płodu. Są wręcz koniecznością - aby w sposób prawidłowy móc poprowadzić ciążę do końca. KTG płodu to jedno z podstawowych badań oceniających dobrostan płodu. KTG - czyli kardiotokografia wykonywana w ostatnim trymestrze ciąży (a także w trakcie porodu) pozwala na monitorowanie dwóch kluczowych parametrów: czynności serca płodu oraz tempa i siły, z jakimi następują skurcze macicy. Na pierwsze badanie KTG można zgłosić się już w 25 tygodniu ciąży - jeżeli istnieje taka konieczność. W przeciwnym wypadku można czekać aż do przewidywanej daty porodu (kilka dni przed) - ponieważ ten rodzaj diagnostyki musi być powtarzany co najmniej co 3 dni.


Szczególne zalecenia

Wspomniane wcześniejsze badanie KTG może być wykonane, jeśli zajdą następujące okoliczności:

  • niewyczuwalne lub bardzo słabe ruchy dziecka;
  • wcześniejsze krwawienia z pochwy bądź urazy mechaniczne w okolicy brzucha;
  • ciąża zagrożona bądź mnoga;
  • zdiagnozowane komplikacje zdrowotne u matki(cukrzyca, nadciśnienie, otyłość typu 2) lub płodu;


Jak wygląda KTG?

Podobnie jak większość badań prenatalnych KTG nie jest badaniem bolesnym. Podczas około 30 minut czynność serca nienarodzonego dziecka oraz skurcze macicy są monitorowane przez specjalistyczne czujniki przytwierdzone do pasów. Wyniki są wyświetlane w czasie rzeczywistym na monitorze. Jedynym dyskomfortem dla ciężarnej pozostaje konieczność zachowania tej samej pozycji (najlepiej na lewym boku) podczas badania.


Normy diagnostyczne w ramach badania kardiotokografii

Każda forma badania ma na celu wykazania ewentualnych nieprawidłowości. Powinny one być powodem do lepszego zadbania o zdrowie i podjęcia kroków terapeutycznych (o ile te są możliwe),

lecz absolutnie nie jest ich zadaniem budzenie lęku czy wręcz paniki. Wedle wytycznych uderzenia serca dziecka powinny osiągać około 100 - 160 na minutę (z uwzględnieniem ich stosunku do tempa skurczów macicy). Stan poniżej 110 uderzeń/min. wskazuje na bradykardię, natomiast powyżej górnego pułapu - na tachykardię. Każdorazowo dzięki badaniu problemy te mogą być z większym prawdopodobieństwem rozwiązane, co pozwala uniknąć niedotlenienia płodu lub wpływu wewnątrzmacicznego zakażenia na płód. Badanie KTG pomaga określić także aktywność płodu. Nie należy się obawiać tego rodzaju diagnostyki, bowiem zalicza się ona do podstawowych świadczeń, które przysługują każdej ciężarnej. XXI- wieczna ginekologia jest zorientowana na dobro pacjentek oraz ich nienarodzonych dzieci - co dotyczy zarówno zaawansowanych form medycznych, jak również indywidualnego podejścia do kobiet.