Rejestracja

Zakres usług

Implanty dentystyczne

12/19/2017

 

 

 

Piękny uśmiech bez ubytków uzębienia to wizytówka każdego z nas. Udział w interakcjach społecznych - na różnych polach - wymaga nie tylko odpowiedniego zachowania, ale i aparycji. Dlatego ostatnio zabiegi medycyny estetycznej z zakresu stomatologii cieszą się coraz większym powodzeniem. Wszczepianie implantów przestało być luksusem dostępnym dla nielicznych. Nie przeraża również sama procedura - warto zapoznać się bliżej z jej charakterem, przebiegiem oraz postępowaniem przed i po zabiegu implantologii dentystycznej.


Przed procedurą…
Zabieg wstawienia implantów poprzedza oczywiście konsultacja. Podczas niej uwzględniane są oczekiwania pacjenta odnośnie do tego, jak będą się przedstawiać rezultaty w zakresie zdrowotnym, ale i kosmetycznym. Pogłębiony wywiad zakłada zbadanie, czy konieczna jest odbudowa kości, tkanek miękkich, dodatkowe leczenie ortodontyczne. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie kosztów, przebiegu operacji oraz preferowanej pielęgnacji po wstawieniu implantów. Dla specjalisty ważne są informacje dotyczące leczenia, jakie w ostatnim czasie przechodził pacjent i jego ogólnej zdrowotnej kondycji.

Każdy wywiad musi zostać uzupełniony o badanie stomatologiczne i kliniczne. Lekarz musi zweryfikować stan uzębienia i tkanek miękkich, kondycję przyzębia (czy nie występuje krwawienie, paradontoza etc.), położenie zębów (ewentualne przesunięcia, nachylenia, stłoczenie). Pogłębione badanie obejmuję natomiast radiologię oraz tomografię komputerową jamy ustnej. Ma to na celu sprawdzenie, jaka jest jakość tkanki kostnej, która przecież będzie podstawą dla implantu. Wśród badań jakie trzeba wykonać przed zabiegiem znajduje się też szczegółowa morfologia krwi. Bezpośrednio kilka dni przed zabiegiem należy unikać leków osłabiających krzepliwość krwi (takich jak aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), picia alkoholu (rozrzedza krew) oraz palenia papierosów.


Implantacja oraz okres rekonwalescencji
Zabieg wszczepienia implantu trwa około 20 minut. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej.
Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Najpierw przygotowuje się miejsce pod wszczep (przy pomocy specjalnego wiertła), a do osteotomii wprowadza się implant, który jest następnie stabilizowany. Istnieją dwie metody wprowadzenia implantu, jedno- bądź dwuetapowa. Procedura dwuetapowa obejmuje prócz standardowego wprowadzenia implantu również jego zamknięcie przy pomocy specjalnej śruby, a ta z kolei osłonięta tkanką miękką z założonymi szwami. Są one usuwane po upływie około tygodnia, a implant jest odsłaniany. Śrubę zamykającą zdejmuje się, a w jej miejsce wprowadza śrubę gojącą i po raz kolejny - szwy. Po upływie 2 do 3 tygodni następuje zagojenie się rany.

Osteointegracja, która następuje po zabiegu wymaga zastosowania się do określonych zasad. I tak, pacjenci przez okres gojenia, który może trwać nawet do pół roku powinni:

  • bezpośrednio po zabiegu stosować zimny okład z lodu oraz w razie potrzeby zażyć leki przeciwbólowe;
  • unikać gorących napojów oraz posiłków przez co najmniej kilka dni;
  • 48 godzin po zabiegu powstrzymać się od picia alkoholu, palenia papierosów, ograniczyć ekspresję twarzy oraz mówienie;
  • unikać obciążania organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym przez kilka dni oraz nie korzystać z sauny czy solarium;
  • stosować wzmożoną higienę jamy ustnej, regularnie używać płukanek, czyścić zęby wokół implantu (ale nie sam implant, a raczej pooperacyjną bliznę);
  • po około 3 - 4 tygodniach można oczyszczać okolice wokół gojącej się rany przy pomocy najbardziej miękkich szczoteczek;Kto może poddać się zabiegowi i jakie są przeciwwskazania?
Implanty zębów są wszczepiane po utracie zęba w trybie natychmiastowym - bezpośrednio po usunięciu zęba bądź też po upływie 8 - 12 tygodni po jego usunięciu. Warto pamiętać, że warunki kostne niezbędne do przeprowadzenia procedury pogarszają się po tym czasie, jednak jest możliwa tzw. implantacja późna. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów obejmujących np. odbudowę kości, przeszczep, leczenie przyzębia etc. Przeciwwskazaniem do wszczepiania implantów jest aktywne leczenie osteoporozy często spotykanej wśród osób w wieku podeszłym i kobiet w okresie menopauzy.

Jak nietrudno zauważyć, zabieg wszczepienia implantu nie jest tak prostą procedurą, jak mogłoby się wydawać. Niemniej - rezultaty poprawnie wykonanej implantacji są trwałe i rzadko pojawiają się komplikacje.

W naszym Centrum Medycznym implanty wykonuje specjalista dr Krzysztof Kuś, który posiada zarówno bogatą wiedzę jak wieloletnie doświadczenie.