GASTROLOG – jakimi chorobami zajmuje się taki lekarz?
03-02-2022Kim jest gastrolog?
Gastrologia, inaczej gastroenterologia jest to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób związanych z układem pokarmowym. Obecnie liczba odwiedzających gastroenterologa zwiększa się, gdyż społeczeństwo coraz gorzej się odżywia, żyje w ciągłym stresie, co źle wpływa na pracę jelit i żołądka i powodować powstawanie chorób.
Gastroenterolog, aby móc wykonywać ten zawód, musi ukończyć studia medyczne wraz ze stażem podyplomowym, a następnie zrobić specjalizację z chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Gastroenterolog jest pojęciem tożsamym z gastrologiem z takim zastrzeżeniem, że gastrologią mogą zajmować się specjaliści chirurgii ogólnej pod kątem przeprowadzanej operacji chirurgicznej.
Choroby układu pokarmowego mogą wiązać się z wieloma trudnymi do wyleczenia dolegliwościami, dlatego z wizytą u tego specjalisty nie należy zwlekać, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy.
Co leczy taki lekarz?
Ponieważ gastroenterologia jest obszerną dziedziną wiedzy, u lekarza tej specjalizacji można wyleczyć sporo schorzeń. Dotyczą one przede wszystkim żołądka, przełyku, jelit, odbytu, gruczołów trawiennych i dróg żółciowych. Do gastroenterologa należy udać się zwłaszcza w przypadku zaobserwowania następujących dolegliwości:
- zgaga,
- bóle brzucha,
- mdłości,
- wymioty,
- zaburzenia przełykania,
- uporczywe gazy i wzdęcia,
- odbijanie się,
- zaparcia,
- ból przy defekacji.
Alarmujące i skłaniające do wizyty u gastroenterologa może być także pojawienie się hemoroidów, problemów z utrzymaniem wagi oraz wystąpienie krwi w stolcu. Do grupy szczególnie narażonej na problemy z układem trawiennym należą osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, podatne na stres, a także nieprzestrzegające zasad prawidłowego żywienia – opierające swoją dietę w głównej mierze na wysokoprzetworzonych produktach i fast foodach, o małej zawartości błonnika. Jeżeli należycie do takich osób, a dodatkowo obserwujecie u siebie wymienione wyżej objawy to znak, że najwyższy czas umówić wizytę u gastrologa.
Do najczęstszych schorzeń, jakimi zajmuje się gastroenterolog, należą:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- choroby wątroby,
- choroby trzustki,
- zespół jelita drażliwego,
- zaburzenia trawienne,
- choroby zapalne jelit.
Jak wygląda wizyta u gastrologa?
Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadzi z Wami wywiad. Dopyta o współistniejące choroby oraz dolegliwości, z którymi się do niego zgłaszacie. Będzie chciał określić stopień ich nasilenia i czas trwania. Zapyta m.in. o to, jakie objawy są niepokojące, wypyta o sposób odżywiania, wypróżnienia i przyjmowane leki. Wykonane jest też badanie palpacyjne okolic brzucha, aby skontrolować gdzie pacjent odczuwa ból. W zależności od zgłaszanych objawów zostaną zlecone badania, takie jak np. gastroskopia (endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego), kolonoskopia ( badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego), USG jamy brzusznej, badanie biochemiczne krwi, badanie stolca czy innych testów diagnostycznych – w zależności od pojawiających się symptomów.
Jeśli zdecydujesz się na wizytę prywatną u gastrologa, nie musisz starać się o skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy zadzwonić do naszego Centrum i umówić się na wizytę w odpowiadającym Ci terminie.