Rejestracja

Zakres usług

Skaner wewnątrzustny

Stomatologia cyfrowa w ciągu ostatnich kilku lat rozwinęła się nad wyraz dynamicznie - obecnie wykorzystywanie nowoczesnych technologii chociażby w leczeniu ortodontycznym czy implantologicznym jest praktykowane w coraz większej ilości gabinetów. Zastosowanie cyfrowego wycisku wykonywanego przy pomocy skanera wewnątrzustnego jest korzystne zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza. Warto sprawdzić, dlaczego.

Po co wykonuje się wycisk?

Wycisk w tradycyjnej formie pobierany jest z pomocą specjalnej masy wyciskowej. Może mieć ona postać nieelastyczną (termoplasyczne masy, woski wyciskowe, gipsy modelarskie itp.), bądź elastyczną (np. hydrokoloidową czy elastomerową).
Odwzorowanie układu jamy ustnej pacjenta może być potrzebne np. by stworzyć od podstaw protetyczne uzupełnienie (zarówno w formie protezy całkowitej, korony, jak i licówki).

To od jakości wycisku zależy, jak będą przebiegać prace protetyczne. Skaner denstystyczny pozwala uniknąć nieprzyjemnego procesu - a także skrócić czas oczekiwania na rezultat do absolutnego minimum. Skaner rejestruje cyfrowo jamę ustną,a jej obraz w technologii 3D charakteryzuje się wysoką dokładnością odwzorowania.

Tym samym skaner pozwala na uzyskanie precyzyjnych parametrów - ma to ogromne znaczenie przy późniejszym wykonywaniu uzupełnień, które są idealnie dopasowane do powierzchni zębów oraz do warunków w jamie ustnej.

Zalety skanera wewnątrzustnego

Jak wspomnieliśmy, skaner wewnątrzustny umożliwia precyzyjny pomiar w czasie zaledwie kilku minut. Do tego sama procedura przebiega bez poczucia dyskomfortu u pacjenta. Warto wspomnieć, że materiały służące do pobierania tradycyjnego wycisku mogą negatywnie wpływać na samopoczucie - przy zabiegu cyfrowym nie ma ryzyka pojawienia się odruchu wymiotnego.

Dzięki temu, że pełny cyfrowy obraz jamy ustnej jest widoczny natychmiast po badaniu na ekranie komputera pacjent może mieć wpływ na to, jak prezentować się będzie ostateczny efekt - czyli gotowe implanty bądź proteza całościowa. Dzięki temu liczne poprawki, które w przypadku klasycznych wycisków stomatologicznych są na porządku dziennym - mogą odejść do przeszłości.

Skaner wewnątrzustny ma zastosowanie w dziedzinach protetyki i implantologii, ale także jako narzędzie diagnostyczne. Dzięki cyfrowemu wyciskowi można ocenić także gotową pracę, a także tworzyć modele robocze (bardzo przydatne w ortodoncji). Coraz większą popularnością cieszą się również wypełnienia typu overlay, inlay czy onlay.

 


Skaner dentystyczny jest urządzeniem, które wymaga kompleksowego podejścia do problemu zdrowia jamy ustnej - nie należy jednak obawiać się nowoczesnych technologii wykorzystywanych w stomatologii. Rozwiązania takie, jak skaner wewnątrzustny, pozwalają obniżyć koszty całej procedury, wpływają również na jakość pomiaru. Wycisk cyfrowy wykonany jednokrotnie może być przechowywany - i wykorzystany ponownie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.