Rejestracja

Zakres usług

Artykuły

Leczenie kanałowe

Odpowiednia profilaktyka jako forma zapobiegania chorobom zębów oraz przyzębia i dziąseł obejmuje zarówno codzienną pielęgnację, optymalną dietę z możliwie najniższym udziałem produktów obfitujących w cukier czy gazowanych napojów, a także regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Niestety, czasami zaniedbania bądź inne uwarunkowania zdrowotne sprawiają, że konieczne jest podjęcie leczenia dentystycznego. Jedną z jego form jest endodoncja nazywana inaczej leczeniem kanałowym. Na czym polega taki zabieg, jak się do niego przygotować, czego można oczekiwać oraz wreszcie - jakie są wskazania i przeciwwskazania? O tym wszystkim informujemy poniżej.

Endodoncja jest zalecaną formą terapii w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej, rozwijającym się w okolicznych tkankach stanem zapalnym, bądź też uszkodzeniem miazgi o podłożu mechanicznym, nierzadko wraz z jej martwicą. Objawami wskazującymi na powyższe problemy są przede wszystkim odczuwany silny ból (np. wywołany przez czynnik termiczny). Wykonuje się ją po to, by nie była konieczna ekstrakcja, czyli całkowite usunięcie zęba i zastąpienie go protezą bądź implantem. Leczenie kanałowe większości pacjentów nie kojarzy się najlepiej z uwagi na to, że obawiają się silnych dolegliwości bólowych po zabiegu. Nie musi tak jednak się dziać - wystarczy wybrać profesjonalny gabinet stomatologiczny, w którym zabieg przebiega z zachowaniem wszystkich procedur dla jak największego komfortu osoby leczonej.

Jak wygląda zabieg w praktyce?

Oczywiście jak każda procedura, która ma charakter inwazyjny, również endodoncja wymaga przygotowania. Wywiad lekarski to tylko wstęp - konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG zęba oraz przyzębia, by ustalić, w jakiej pozycji znajduje się korzeń oraz jaki jest stopień zmian w miazdze. Procedura rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie otwierana jest komora zęba, a miazga - żywa lub dotknięta martwicą jest usuwana. Miazga to inaczej tkanka zawierająca naczynia krwionośne oraz nerwowe wypełniająca ząb. Gdy jego wnętrze jest już puste kanały są poszerzane - w zależności od wybranej metody - mechanicznie lub przy pomocy ultradźwięków. Wnętrze należy też rzecz jasna zdezynfekować (np. wodą utlenioną czy podchlorynem sodu). Następnie wypełnia się je materiałem wypełniającym - istotne, aby był biozgodny, by nie doszło do wtórnej infekcji tkanek.

Dla kogo forma zabiegu nie jest odpowiednia? Możliwe komplikacje

Przeciwwskazania do endodoncji oczywiście istnieją i obejmują m.in. takie stany jak: choroby układu sercowo - naczyniowego, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, problemy z funkcjonowaniem stawów, brak prawidłowych nawyków w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Nawet jeżeli nie zaliczamy się do żadnej z grup należy pamiętać, że mogą się pojawić niepożądane skutki endodoncji. Dlatego tak istotne jest wybranie zaufanego gabinetu. W przeciwnym razie możemy borykać się z konsekwencjami niedopełnienia zakrzywionego kanału zębowego, uszkodzenia mechanicznego kanału przez złamane narzędzie dentystyczne, przebicie kanału, które może prowadzić do porażenia nerwów. Wina za nieprawidłowości nie zawsze leży jednak po stronie profesjonalistów. Również pacjenci muszą czynnie brać udział w procesie rekonwalescencji.

Aby uniknąć powikłań po zabiegu należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Pielęgnacja powinna polegać na szczotkowaniu, nitkowaniu, stosowaniu płynu do płukania, ale też na kontrolnych wizytach. W pierwszych latach warto co pół roku powtarzać RTG zęba, natomiast bezpośrednio po endodoncji dodatkowo należy uważać na twarde pokarmy, nie przeżuwać po tej stronie, z której wykonywany był zabieg.

 

Mikroskop Leica w Danea

 

W naszym Centrum Medycznym Danea używa się mikroskopu Leica, stanowiącego obecnie najwyższa jakość mikroskopii medycznej. Jego zastosowanie umożliwia dokładną lokalizację ujść kanałów korzeniowych, pozwala na dokładne ich oczyszczenie i precyzyjną ocenę szczelności wypełnienia. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych,by ocenić ich długość,   kształt oraz zlokalizować ewentualne przeszkody. Mikroskop zabiegowy pozwala nam nie tylko na pracę w powiększeniu ale przede wszystkim na równomierne i jednolite oświetlenie pola operacyjnego, nawet jeśli zabieg przeprowadzany jest w długich i wąskich kanałach korzeniowych. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu zabiegi stomatologiczne wykonujemy z nieporównywalnie większą precyzją, osiągając znacznie wyższą skuteczność leczenia.

 

 

 

więcej

Problemy menstruacyjne

Jeszcze do niedawna wizyta u specjalisty ginekologa stanowiła swego rodzaju temat tabu. Oczywiście pacjentki w ciąży czy stosujące antykoncepcje hormonalną odbywały regularne konsultację z lekarzem i nie budziło to zdziwienia, jednak już profilaktyka wśród pozostałego odsetka kobiet nie była na wysokim poziomie. Szczęśliwie to się zmienia, panie mają większą świadomość konieczności ochrony swego zdrowia intymnego a także roli profilaktyki i badań w walce z groźnymi chorobami, takimi jak chociażby rak szyjki macicy.

Mimo, iż menstruacja jest naturalnym stanem fizjologicznym, wiele kobiet, niezależnie od wieku, doświadcza podczas niej zróżnicowanych dolegliwości. Począwszy od rozpoczęcia miesiączkowania w okresie nastoletnim (na ogół przypada to na około 11 - 14 rok życia), aż po okres premenopauzalny i samą menopauzę comiesięczny cykl wiąże się z możliwością wystąpienia komplikacji. Do najczęściej występujących problemów zalicza się te związane z regularnością występowania krwawień, ich nadmierną obfitością, silnymi bólami, a także krwawienia występujące między kolejnymi owulacjami.

Regularny cykl a zdrowie kobiety
Prawidłowa częstotliwość krwawień podczas cyklu miesięcznego to od około 22 - 38 dni. Nieregularność cykli nie zawsze stanowi powód do zmartwień. Czasami jest objawem wejścia w okres około menopauzalny, charakteryzuje też kobiety po porodzie, jak również nastolatki dopiero rozpoczynające miesiączkowanie. Problemy mogą się też pojawiać okazjonalnie w związku ze zmianą warunków klimatycznych, silnym stresem, intensywnymi treningami, braniem niektórych leków (np. psychotropowych bądź zwykłych antybiotyków). Jeżeli jednak stan, w którym miesiączki występują nieregularnie lub na jakiś czas zanikają zupełnie nie może być wytłumaczony w żaden z wymienionych sposobów warto udać się do specjalisty. Dlaczego? Ponieważ takie zaburzenia mogą być objawem różnego rodzaju chorób, takich jak zespół policystycznych jajników, endometrioza czy hormonalnych dolegliwości - niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Jeżeli natomiast występuje całkowity zanik miesiączki (mimo braku przesłanek związanych z wiekiem pacjentki bądź z możliwością zajścia w ciążę) to oznacza on zazwyczaj:

 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego;
 • zaburzenia odżywiania - anoreksję, bulimię, otyłość;
 • problemy natury anatomicznej (np. wady rozwojowe narządów płciowych, źle ukształtowane gonady);


Menstruacja nie musi być bolesna
Fakt, że podczas miesiączki odczuwane są silne bóle nie powinien być nigdy lekceważony. Ostre bóle brzucha może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie już na kilka dni przed miesiączką, tak jak nierzadko towarzyszące mu osłabienie i dolegliwości trawienne (zaparcia, biegunki, nudności). Skąd właściwie biorą się bóle menstruacyjne i jak im zaradzić? U źródeł leżą silne skurcze mięśni macicy wywoływane przez nadmiar hormonów - prostaglandyn w organizmie. Inną z przyczyn mogą być jednak choroby, które nieleczone są groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiety, takie jak mięśniaki macicy, endometrioza, zapalenie przydatków. Silny ból bywa również związany z nieprawidłowościami w zakresie budowy anatomicznej. By jednak sprecyzować jego przyczynę konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pomoże on również w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Co jednak robić, gdy miesiączki nie są być może bolesne, jednak stanowczo zbyt obfite?

Sposoby na silne krwawienia
Z takim problemem również można zgłosić się do ginekologa. Przyczyny tego zjawiska także mogą być bowiem złożone, a nawet stanowić objaw choroby. Przede wszystkim należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie krwawienie uznaje się za zbyt obfite - na ogół nieprawidłowości zaczynają się, gdy organizm traci ponad 80 ml krwi w trakcie cyklu. To może być sygnał, że występują takie zaburzenia jak polipy, mięśniaki a nawet nowotwory macicy. Winne w większości są jednak zmiany hormonalne. Podczas menstruacji należy szczególnie uważać na to, by nie stosować leków rozrzedzających krew (jak aspiryna), nie spożywać alkoholu a także unikać gorących kąpieli, wizyt w saunie i intensywnego wysiłku fizycznego. Badanie ginekologiczne pomoże jednak stwierdzić, czy u źródeł problemu nie leżą wymienione dolegliwości. Z kolei krwawienia występujące między kolejnymi cyklami najczęściej związane są one ze stosowanymi formami antykoncepcji hormonalnej.

 

 

 

więcej

Rodzaje protez zębowych i ich właściwa pielęgnacja

O tym, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej uczą się już kilkuletnie dzieci. Nie zawsze jednak regularne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią, okresowe kontrole u stomatologa czy ewentualne wypełnianie ubytków są wystarczające, by zachować piękny uśmiech na dłużej. Niestety, rozmaite czynniki mogą prowadzić do tego, że konieczne jest wstawienie częściowej lub całkowitej protezy zębowej. Wcale nie musi to jednak oznaczać pogorszenia jakości życia. Profesjonalne centra medyczne świadczą w ramach swojej oferty również takie usługi, jak idealne dobranie protezy. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Utrata zębów na skutek choroby bądź osłabienia kondycji może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, którym może brakować wapnia, ludzie, których dieta jest uboga w minerały i witaminy, lecz bogata w cukier i produkty przetworzone, osoby starsze, panie w okresie menopauzy. Bezpośrednią przyczyną może być również paradontoza, leczenie chemioterapią czy przyjmowanie innych leków mających za zadanie zwalczyć np. objawy choroby autoimmunologicznej. Protezy zębowe mają za zadanie uzupełniać częściowe braki w uzębieniu, niezależnie od ich zakresu. Kluczem do komfortu pacjenta jest rzecz jasna ich odpowiednie dopasowanie.

Jak dobrać protezę ?

Wyróżnia się protezy zębowe stałe oraz ruchome. Stałe to inaczej implanty mocowane do istniejących już zębów. Zalicza się do nich m.in. wkłady koronowe, korony, mosty protetyczne, wkłady koronowo - korzeniowe. W ramach usługi wykonania protezy ruchomej oferowane są natomiast protezy szkieletowe i nakładowe - także w wersji częściowej lub całościowej.

Proces powstawania aparatu leczniczo - rehabilitacyjnego, jakim jest proteza można podzielić na kilka etapów, z których każdy jest równie ważny. Wykonanie protezy musi poprzedzać konsultacja, podczas której oceniane są ubytki oraz wybierany preferowany rodzaj protezy. Niezwykle istotne, by była ona precyzyjnie dopasowana do anatomicznych warunków pacjenta. Do tej pory przed założeniem protezy całościowej trzeba było odczekać, aż dziąsła oraz doły zębowe po usunięciu zębów się zagoją - wówczas wykonywano wyciski - podstawę do skonstruowania protezy. Nowoczesna protetyka znalazła prostsze rozwiązanie. Bezpośrednie protezy można wykonać już po zabiegu ekstrakcji zębów. Są one rzecz jasna dopasowywane ponownie po upływie kilku tygodni, jako, że w toku zasklepiania się ran kości szczęki zawężają się i proteza może się obluzować. Konieczne są również regularne kontrolę u protetyka co kilka lat.


Prawidłowa pielęgnacja i higiena jamy ustnej

Protezy dentystyczne okazują się dla wielu osób niezbędne - bez nich nie tylko znacząco spada jakość funkcjonowania (problemy z przeżuwaniem pokarmów, z prawidłową wymową), ale i mogą się pogarszać społeczne relacje (tutaj znaczenie ma przede wszystkim aspekt estetyczny - braki w uzębieniu mogą być przyczyną licznych kompleksów). Nie można zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Mimo, że są wykonane z wytrzymałych i syntetycznych materiałów, także ulegają zużyciu. Protezy nie zaatakuje co prawda próchnica, jednak dla pełnego komfortu użytkowania o "trzecie zęby" także należy się troszczyć, poprzez dokładne usuwanie resztek pokarmu. To konieczne, by uniknąć rozwoju stanów zapalnych czy infekcji typu grzybiczego. Protezę, podobnie jak własne zęby, trzeba oczyszczać po każdym posiłku. Dodatkowo przed jej założeniem trzeba dokładnie oczyścić dziąsła i język (w przypadku protez ruchomych). Istotne, by używać dedykowanych środków do czyszczenia. W profesjonalnym gabinecie protetycznym w CM Danea uzyskamy wszelkie niezbędne informacje - warto konsultować się nie tylko w przypadku wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości.

 

 

 

więcej

Sposób na kobiecą niepłodność

Problem niepłodności statystycznie nie dotyka dużego odsetka społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że zajście w ciążę nie stanowi kwestii newralgicznej. Ciągły pośpiech, niekoniecznie zdrowy tryb życia, zdrowotne kłopoty i inne czynniki mogą doprowadzać wiele kobiet do frustracji, a nawet rujnować ich związek z partnerem. Wzajemną fascynację zastępują oskarżenia, a współżycie przestaje być satysfakcjonujące. Nie musi tak jednak być - warto dokładniej zgłębić temat zaburzeń płodności u kobiet, odnaleźć ich przyczynę, a następnie wdrożyć skuteczne leczenie. Współczesna ginekologia oferuje sprawdzone i bezpieczne metody. O tym, jakie piszemy poniżej.

Niepłodność u kobiet może mieć charakter tymczasowy bądź stały. Jej przyczyn można upatrywać w kilku czynnikach, które często występują jednocześnie. I tak:

 • najczęściej w przypadku niepłodności mamy do czynienia z niedrożnością jajowodów - ta z kolei może mieć podłoże patologiczne (np. zakażenie drobnoustrojami, bakteriami, choroby weneryczne);
 • innym powodem są zaburzenia hormonalne. Wynikają one np. z zespołu policystycznych jajników, długotrwałego stosowania terapii hormonalnej. Równie często są pochodną dużej niedowagi lub wręcz anoreksji, nieodpowiedniej diety, nadużywania alkoholu, papierosów, stosowania substancji odurzających i leków psychotropowych, nadmiernego stresu, depresji, a także zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (jej nadczynności lub niedoczynności);
 • kolejną przyczyną niepłodności pozostają choroby ginekologiczne - endometrioza. Charakteryzuje ją łuszczenie się podczas cyklu błony śluzowej wyścielającej macicę. Fragmenty te przedostają się do jamy brzusznej, w wyniku czego dochodzi do stanów zapalnych;
 • nie można wykluczyć także problemów natury anatomicznej - na przykład nieprawidłowej budowy narządów rodnych;


Najbardziej płodne są kobiety w okresie od 25 - 30 lat, jednak nie oznacza to, że również one nie mogą mieć problemów z zajściem w ciążę. Czynnik psychiczny ma często kluczowe znaczenie. Konsultacja ze specjalistą pozwala jednak na wykluczenie poszczególnych możliwości. Niepłodność nie oznacza całkowitej niezdolności do poczęcia - a często bywa w mowie potocznej mylona z bezpłodnością. Tymczasem udając się do gabinetu ginekologicznego uzyskamy informacje na temat następujących sposobów leczenia:

 • terapii hormonalnej, która może pomóc w rozwiązaniu problemu zaburzeń cyklu menstruacyjnego różnego pochodzenia;
 • zabiegów chirurgicznych zalecanych w przypadku niedrożności jajowodów, wspomnianej endometriozy, wad budowy narządów rodnych, torbieli bądź mięśniaków;
 • laserowej waporyzacji w przypadku zespołu policystycznych jajników (po zabiegu konieczna jest jeszcze terapia hormonalna);


Starając się o dziecko warto pamiętać, że poczęcie wymaga odpowiedniego momentu. Optymalny czas płodności, nawet w odpowiednim dniu cyklu nie jest długi i trwa od kilkunastu godzin do doby. Nie należy się zniechęcać, lecz potraktować temat z należną uwagą i cierpliwością. Terapia hormonalna gwarantuje efekty, jednak i na nie trzeba poczekać. Gdy wszystkie próby zawiodą rozwiązaniem może być zapłodnienie in vitro lub inseminacja.

więcej

Implanty dentystyczne

 

 

 

Piękny uśmiech bez ubytków uzębienia to wizytówka każdego z nas. Udział w interakcjach społecznych - na różnych polach - wymaga nie tylko odpowiedniego zachowania, ale i aparycji. Dlatego ostatnio zabiegi medycyny estetycznej z zakresu stomatologii cieszą się coraz większym powodzeniem. Wszczepianie implantów przestało być luksusem dostępnym dla nielicznych. Nie przeraża również sama procedura - warto zapoznać się bliżej z jej charakterem, przebiegiem oraz postępowaniem przed i po zabiegu implantologii dentystycznej.


Przed procedurą…
Zabieg wstawienia implantów poprzedza oczywiście konsultacja. Podczas niej uwzględniane są oczekiwania pacjenta odnośnie do tego, jak będą się przedstawiać rezultaty w zakresie zdrowotnym, ale i kosmetycznym. Pogłębiony wywiad zakłada zbadanie, czy konieczna jest odbudowa kości, tkanek miękkich, dodatkowe leczenie ortodontyczne. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie kosztów, przebiegu operacji oraz preferowanej pielęgnacji po wstawieniu implantów. Dla specjalisty ważne są informacje dotyczące leczenia, jakie w ostatnim czasie przechodził pacjent i jego ogólnej zdrowotnej kondycji.

Każdy wywiad musi zostać uzupełniony o badanie stomatologiczne i kliniczne. Lekarz musi zweryfikować stan uzębienia i tkanek miękkich, kondycję przyzębia (czy nie występuje krwawienie, paradontoza etc.), położenie zębów (ewentualne przesunięcia, nachylenia, stłoczenie). Pogłębione badanie obejmuję natomiast radiologię oraz tomografię komputerową jamy ustnej. Ma to na celu sprawdzenie, jaka jest jakość tkanki kostnej, która przecież będzie podstawą dla implantu. Wśród badań jakie trzeba wykonać przed zabiegiem znajduje się też szczegółowa morfologia krwi. Bezpośrednio kilka dni przed zabiegiem należy unikać leków osłabiających krzepliwość krwi (takich jak aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), picia alkoholu (rozrzedza krew) oraz palenia papierosów.


Implantacja oraz okres rekonwalescencji
Zabieg wszczepienia implantu trwa około 20 minut. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej.
Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Najpierw przygotowuje się miejsce pod wszczep (przy pomocy specjalnego wiertła), a do osteotomii wprowadza się implant, który jest następnie stabilizowany. Istnieją dwie metody wprowadzenia implantu, jedno- bądź dwuetapowa. Procedura dwuetapowa obejmuje prócz standardowego wprowadzenia implantu również jego zamknięcie przy pomocy specjalnej śruby, a ta z kolei osłonięta tkanką miękką z założonymi szwami. Są one usuwane po upływie około tygodnia, a implant jest odsłaniany. Śrubę zamykającą zdejmuje się, a w jej miejsce wprowadza śrubę gojącą i po raz kolejny - szwy. Po upływie 2 do 3 tygodni następuje zagojenie się rany.

Osteointegracja, która następuje po zabiegu wymaga zastosowania się do określonych zasad. I tak, pacjenci przez okres gojenia, który może trwać nawet do pół roku powinni:

 • bezpośrednio po zabiegu stosować zimny okład z lodu oraz w razie potrzeby zażyć leki przeciwbólowe;
 • unikać gorących napojów oraz posiłków przez co najmniej kilka dni;
 • 48 godzin po zabiegu powstrzymać się od picia alkoholu, palenia papierosów, ograniczyć ekspresję twarzy oraz mówienie;
 • unikać obciążania organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym przez kilka dni oraz nie korzystać z sauny czy solarium;
 • stosować wzmożoną higienę jamy ustnej, regularnie używać płukanek, czyścić zęby wokół implantu (ale nie sam implant, a raczej pooperacyjną bliznę);
 • po około 3 - 4 tygodniach można oczyszczać okolice wokół gojącej się rany przy pomocy najbardziej miękkich szczoteczek;Kto może poddać się zabiegowi i jakie są przeciwwskazania?
Implanty zębów są wszczepiane po utracie zęba w trybie natychmiastowym - bezpośrednio po usunięciu zęba bądź też po upływie 8 - 12 tygodni po jego usunięciu. Warto pamiętać, że warunki kostne niezbędne do przeprowadzenia procedury pogarszają się po tym czasie, jednak jest możliwa tzw. implantacja późna. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów obejmujących np. odbudowę kości, przeszczep, leczenie przyzębia etc. Przeciwwskazaniem do wszczepiania implantów jest aktywne leczenie osteoporozy często spotykanej wśród osób w wieku podeszłym i kobiet w okresie menopauzy.

Jak nietrudno zauważyć, zabieg wszczepienia implantu nie jest tak prostą procedurą, jak mogłoby się wydawać. Niemniej - rezultaty poprawnie wykonanej implantacji są trwałe i rzadko pojawiają się komplikacje.

W naszym Centrum Medycznym implanty wykonuje specjalista dr Krzysztof Kuś, który posiada zarówno bogatą wiedzę jak wieloletnie doświadczenie.

 

 

 

więcej

Wolumetria - w Nowy Rok z młodszym wyglądem!

Dawniej odpowiedzią na pragnienia kobiet, które marzyły o modelowaniu twarzy i usunięciu niedoskonałości były tylko inwazyjne zabiegi z dziedziny chirurgii plastycznej. Niestety, nie tylko wiązały się one ze sporym ryzykiem, ale również dawały efekty nieodwracalne i niekoniecznie zgodne z oczekiwaniami. Szczęśliwie - medycyna w tym obszarze bardzo się rozwinęła i obecnie oferuje o wiele więcej alternatyw umożliwiających uzyskanie pożądanego wyglądu. Tak też jest w przypadku wolumetrii czyli modelowania twarzy. Warto przed udaniem się na profesjonalną konsultację zdobyć chociaż podstawowe informacje na temat tej procedury medyczno - estetycznej.

Na czym polega wolumetria?

Zabieg wolumetrii to procedura polegająca na zaaplikowaniu przy pomocy kaniuli lub igły preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Zastrzyki są wykonywane po podaniu znieczulenia miejscowego (w formie specjalnego kremu) w miejsca takie jak okolice kości policzkowych, fałd wargowo - nosowych, w kącikach ust, ale też w okolicach podbródka czy skroni oraz tzw. "doliny łez". Całość procedury zamyka się w kilkunastu minutach. Celem jest przywrócenie skórze jędrności, skorygowanie rysów twarzy w taki sposób, by uwydatnić kości policzkowe, zredukować pojawiające się wraz z traceniem tkanki tłuszczowej bruzdy oraz zmarszczki. Pierwsze efekty widać już bezpośrednio po podaniu kwasu hialuronowego, jednak na bardziej spektakularne zmiany trzeba poczekać - najlepiej wykonać też serię kilku zabiegów.

Zarówno na kilka dni przed, jak i po wolumetrii należy unikać spożywania napojów alkoholowych (rozszerzają one naczynka krwionośne i zwiększają ryzyko ich pękania), a także stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak aspiryna zmniejszająca krzepliwość krwi) czy kosmetyków zawierających witaminę E. Nie poleca się wykonywania zabiegów u kobiet podczas menstruacji.

Przeciwwskazania i ewentualne ryzyko

Normalnym skutkiem ubocznym mogą być niewielkie siniaki czy zaczerwienienia utrzymujące się przez kilka dni po zabiegu. Ponieważ jednak odbywa się on w trybie ambulatoryjnym nie ma konieczności rekonwalescencji. Przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na kwas hialuronowy, jak również skłonność do powstawania blizn, trądzik, stany zapalne skóry, opryszczka, a także okres ciąży oraz laktacji. Zabieg można wykonywać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najważniejszy jest wybór kompetentnego specjalisty - nie kosmetologa, lecz lekarza medycyny estetycznej. Szczęśliwie współczesne centra medyczne, takie jak Danea oferują opiekę na najwyższym poziomie, inwestując w innowacyjne preparaty oraz metody.

Przybliżone koszty procedury

Ceny zabiegu wolumetrycznego zależą od rodzaju oraz ilości zużytego preparatu i wahają się od poniżej 1000 do ponad 2000 złotych. By poprawić owal twarzy i stopniowo przywracać jej pierwotne rysy wykorzystywany jest kwas hialuronowy o wysokiej gęstości. Efekty utrzymują się od roku do półtorej roku - wówczas całą procedurę można powtórzyć.


Podsumowując...
Wolumetria to zabieg dla osób, które mają świadomość, że niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o swoją skórę - czy to poprzez wykorzystanie specjalistycznych kosmetyków, czy też naturalnych sposobów, takich jak dieta i ćwiczenia - z czasem zachodzą zmiany w jej strukturze. Prowadzą one do tak widocznych efektów, jak zmniejszenie objętości tkanek, a co za tym idzie, do zniekształcenia pierwotnego kształtu twarzy. W momencie, gdy rysy twarzy tracą na ostrości, warto rozważyć drobne korekty właśnie w postaci modelowania. Prezenty niezależnie od okazji można przecież robić nie tylko innym, ale i sobie. 

 

 

 

więcej

Oddaj twarz w nasze ręce

Centrum Medyczne Danea proponuje naszym pacjentom kompleksową usługę polegającą na poprawie wizerunku twarzy.

Specjaliści z zakresu dermatologii, medycyny estetycznej i stomatologii estetycznej zajmą się Państwa wyglądem.

Za pomocą zabiegów dermatochirurgicznych można usunąć znamiona, pieprzyki i przebarwienia skóry.

Specjalista z zakresu medycyny estetycznej zajmie się  wypełnieniem bruzd zmarszczkowych, a końcowy efekt podreśli piękny uśmiech poprzez wybielenie zębów, zastosowanie licówek lub koron pełnoceramicznych.

 Ingerencja w poszczególne elementy twarzy musi być akceptowana zarówno przez pacjenta jak i przez zespół wszystkich współpracujących, w ramach programu , ze sobą lekarzy.

Daje to gwarancję wysokiej jakości wykonanej usługi.

 

Zapraszamy do naszych specjalistów na konsultacje:

 • dermatologiczne:

Dr Jabłońska

 • stomatologiczne:

Lek. stomatolog Justyna Dyrcz
Lek. stomatolog Katarzyna Siwek
Chirurg stomatologiczny Krzysztof Kuś

 • medycyny estetycznej i dermatochirurgii

lek. med. Dorota Maruszewska

 

 

więcej

Piękny uśmiech to nasza najlepsza wizytówka niezależnie od wieku..

Piękny  uśmiech to nasza najlepsza wizytówka niezależnie od wieku. Jest gwarantem nie tylko dobrego wyglądu, lecz przede wszystkim  zdrowia i świetnego samopoczucia. Warto o niego zadbać  i potraktować to jako najlepszą inwestycje.
Kilka  profilaktycznych zabiegów pozwoli  utrzymać  nasze zęby w dobrej kondycji przez długie lata. Po pierwsze –reguralne kontrole stomatologiczne, podczas których lekarz może wychwycić  wszystkie choroby zębów i jamy ustnej we wczesnym ich  stadium i podjać natychmiastowe leczenie. 
Nastepnie skaling, czyli usuwanie przy pomocy ultradźwięków kamienia naddziąsłowego- głównego czynnika sprzyjającego rozwojowi paradontozy  .Natomiast Piaskowanie-mikrocząsteczki węglanu wapnia wypuszczane pod ciśnieniem poradzą sobie z miękkim nalotem przebarwiającym zęby co wydobędzie ich naturalną barwę. Wybielanie nakładkowe bezpiecznie pozwoli uzyskać wymarzony odcień ich bieli..

więcej

Stomatologia - nadbudowy na wszczepionych implantach

Do czasu wynalezienia i wprowadzenia do użytku implantów stomatologicznych osoby cierpiące na bezzębie ( brak wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie) były skazane na niewygodne i szkodliwe dla tkanek przyzębia akrylowe protezy całkowite. Dopiero implanty umożliwiły komfortowe rozwiązania dla ludzi, którym brakuje wszystkich zębów w jednej lub obu szczękach.
Rozwiązania te różnią się od siebie ideą, komfortem użytkowania i ceną.
Całkowity, inaczej okrężny most na implantach to rozwiązanie najbardziej zbliżone do komfortu, jaki daje posiadanie własnych zębów. Podstawowa cechą tego rozwiązania jest to, że jest to praca stała, czyli nie wyjmowalna. Pozwala to niejako zapomnieć o posiadaniu sztucznych zębów.


Powyższe rozwiązanie charakteryzuje się jednak wysoką ceną na którą wpływ mają;

 • duża liczba implantów 
 • a także wysoki koszt całkowitego mostu porcelanowego.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wyjmowana proteza całkowita. Posiada ona elementy utrzymujące  ją na wcześniej wszczepionych implantach. Dzięki temu proteza ta uzyskuje stabilność zapewniającą komfort nieporównywalny do zwykłej protezy całkowitej.
Elementy utrzymujące w protezie są na tyle mocne, że nie wchodzi w grę przypadkowe poluzowanie protezy.
Niższa cena tego rozwiązania bierze się głównie z mniejszej ilości potrzebnych do jej osadzenia implantów.
Na implantach można również uzupełniać ubytki zębowe w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

więcej

Leczenie implantami.

U większości ludzi w pewnym wieku zaczynają występować problemy z zachowaniem własnych zębów.
Zastanawiamy się wtedy jaką przyjąć strategię w uzupełnianiu ubytków uzębienia.
Jedną z metod jest leczenie implantami. Nie jest to metoda najtańsza , ale posiada wiele zalet, które przemawiają za jej zastosowaniem.
Jedną z podstawowych zalet tej metody jest ochrona pozostałych zdrowych zębów. W odróżnieniu od tradycyjnej metody odbudowy zębów w postaci mostów opartych na sąsiadujących zębach, co wymaga ich szlifowania w celu założenia koron, uzupełnienie protetyczne osadzone na implantach nie potrzebuje tego niszczycielskiego zabiegu.
Implanty podobnie jak korzenie naturalnych zębów przenoszą  równomiernie siłę żucia na szczeki, dzięki czemu zachowany jest naturalny kształt kości i nie ulega ona zanikowi.
Implant jest bardzo stabilną podstawą do protez zębowych co pozwala uniknąć pokrywania podniebienia masą akrylową, daje to komfort mówienia i odczuwania smaku. Znika też problem ruszającej się protezy dentystycznej w przypadku bezzębia, a pojawia się poczucie pewności i bezpieczeństwa.
Odbudowy protetyczne na implantach są stabilne i wygodne i zazwyczaj służą Pacjentowi całe życie.
Jak wiemy nie ma produktów bez wad. Mają je też implanty.
Podstawową ich wadą jest  stosunkowo wysoka cena jak również długi czas leczenia (od 3 do6 miesięcy). Istnieje też niewielkie ryzyko odrzucenia implantu stomatologicznego (około 4 %)

Każdy z nas musi sobie rozważyć czy warto?
Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione powyżej aspekty i udać się do stomatologa po fachową poradę.


Centrum Medyczne Danea w Bielsku-Białej udziela takich porad bezpłatnie. Zapraszamy!


Zadzwoń i umów się na wizytę a wykonamy Ci bezpłatnie cyfrowe panoramiczne zdjęcie szczeki a specjalista doradzi jaka metoda leczenia będzie dla Ciebie najlepsza.

więcej

Profilaktyka stomatologiczna

  Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz innych chorób zębów i jamy ustnej.
Właściwa higiena pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia do póżnej starości.
 Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby profilaktyka była skuteczna musimy również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.
 W gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz w roku kontrolujemy stan naszego uzębienia, usuwamy osad oraz kamień nazębny nowoczesnymi metodami. Taki zabieg nazywamy fachowo scalingiem, stosuje się również piaskowanie zębów oraz ich fluoryzację.
A na co dzień ?
Staramy się myć zęby po każdym posiłku, szczególnie po zjedzeniu słodyczy. Najlepiej używać elektrycznych szczoteczek do zębów, ich oscylacyjny ruch powoduje dużo dokładniejsze czyszczenie wszystkich powierzchni zęba niż zwykłe ręczne szczoteczki. Mają jeszcze jedną zaletę -określają nam czas szczotkowania co przy dzisiejszym tempie życia jest niezwykle istotne.
Do czyszczenia zębów oprócz szczoteczek używamy nici dentystycznych, wykałaczek oraz szczoteczek cylindrycznych do mycia przestrzeni między zębami.
  Bardzo ważna dla naszego uzębienia jest też codzienna dieta. Lekarze stomatolodzy zalecają ograniczyć spożycie cukru, co także przyczyni się przy okazji do utrzymania  smukłej sylwetki. Jedzenie warzyw i owoców szczególnie nie przetworzonych, spowoduje utrzymanie w naszym organizmie właściwych ilości witamin i mikroelementów, co jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, a więc ma też wpływ na stan naszego uzębienia.
Dbajmy o nasze zęby, bo ich zły stan powoduje różne uboczne skutki w naszym organizmie i prowadzi do wielu grożnych chorób.

więcej